Bildiğiniz benzer biçimde, anadil konuşanlar kolay anlaşılması imkansız. Benim benzer biçimde bazıları da ötekilerden fazlaca daha fena. Kabul ediyorum, fazlaca süratli konuşuyorum, sözlerimi kestim, yiyorum ve hatta mırıldanıyorum.

Kati olarak geliştirmem ihtiyaç duyulan bir şey, fakat doğru ya da yanlış, fazlaca sayıda yerli bu şekilde konuşuyor. 

Sayısız İngilizce öğrencisinin beni anlamasına destek olduktan sonrasında, bugün en süratli konuşan, anlaşılması bizimmekan zor yerlileri anlamanıza destek olacak 3 süratli kuvvetli ipucum var.

Mahalli Ses ile Etkileşim

Her şeyden ilkin, tertipli olarak mahalli ses örneklerini dinliyor musunuz? Mesela, TV dizileri , mahalli podcast’ler (bir podcast’imiz var !) Yada meslektaşlarınızla ustalaşmış toplantılar. Herhangi bir mahalli ses örneğinde, zor anladığınız için birazcık yada fazlaca fazla olabilir.

Sinirli duymak yerine, dinlenmenizi, derin bir nefes almanızı ve mahalli dinleme becerilerinizi geliştirme gücünüzün bulunduğunu biliyorum. Başlangıç ​​olarak, probleminin neredeyse daima 3 probleminin bir kombinasyonu bulunduğunu ihmal etmeyin: Kelime Bilgisi, Söyleniş ve Kültürel Bağlam.

Bu 3 probleminin her duruma iyi mi katkıda bulunduğunu tam olarak öğrenmek sizin işiniz.

Bir takım izlediğinizi ve bir şakayı kaçırdığınızı yada kaybolacağınızı düşünelim. Bir çok insan yalnız izlemeye devam etme eğilimindedir ve ötekiler nüzul olur ve altyazıları İngilizce, hatta ana dillerine koyar. Bu kimi zaman iyi, fakat bir dahaki sefere bunu deneyimlediğinizde, yeni bir şey denemenizi isterim. 

Geri dönmenizi ve anlamadığınız kısmı İngilizce dinlemenizi isterim. Çoğu zaman birkaç kez tekrarlamanız, yavaşlatmanız ve hatta altyazıları (yada konuşma metnini) okumanız gerekir. Sohbet sitesi odaları fakat bunu yaparken kendinize niçin anlamadığınızı sorma alıştırması  yapmanızı isterim.

Süratli konuşan yerlileri anlamanız için ihtiyaç duyulan 3 temel becerinin her birine karşılık gelen, size rehberlik edecek 3 sual. Aslen daha fazlaca bir denetim sıralaması benzer biçimde. Bu 3 alanın her birinde kendinizi ne kadar geliştirirseniz, mahalli dinleme yetenekleriniz o denli kuvvetli olur.

% 100 Süratli Konuşan Yerelleri Idrak etmek için 3 Beceri

1. Anadili Kelime: Deyimsel Fiiller, Deyimler, Argo

Eğer olursa olsun düzeyiniz ne yerli konuşmacılar, dinlemek benzer biçimde biz olacak yalnız anlamıyorum ki kelimeler kullanır. Kelime dağarcığı buradaki ilk anahtardır zira en temelidir. Görüyorsunuz, eğer anadili konuşmanın içeriğini anlayacak kadar kelime bilmiyorsanız , söyleniş ve bağlantılı konuşmanın zorluklarını anlamanın hiçbir yolu yoktur .

İngilizceye nüfuz eden binlerce deyimsel eylem, deyim, argo ve konuşma dili vardır ve en gelişmiş konuşmacılar bile devamlı olarak yeni ifadeler ve yazışma kurma yolları ile karşılaşmaktadır. Biliyorum, bunaltıcı görünebilir, sadece tutarlı ve etkili bir uygulama ile, sonucunda yerli benzeri kavrayışa ulaşmak için lüzumlu kelime kaslarını inşa edeceksiniz .

Bu egzersizin amacı için, mahalli örneği yine dinlerken, anlamadığınız kelimeler hakkında notlar alın. Oradan, çevrimiçi kelimeleri arayın (bu tarz şeyleri yazın), kendiniz için örnekler oluşturun ve anlayışınızdaki boşlukları doldurun. Daha zor bir kelime dağarcığı için, Google kafi olmadığında, şüpheleri açıklığa kavuşturmak için mahalli bir öğretmenin yada arkadaşınızın olması destek olabilir. 

Bu mevzuda hakkaten ciddiyseniz, kısa süreli öğrenmenizi uzun vadeli bilgiye dönüştürmeniz gerekir. Bunu yapmak için, yeni detayları programlanmış bir süre çizelgesinde gözden geçirmek için “aralıklı tekrarlama” teknolojisini kullanan Anki adlı dijital bir kelime dağarcığı eğitim aracını yada benzer araçları (Memrise ve Quizlet benzer biçimde) şiddetle tavsiye ederiz.

Bu araçların öğrenmeniz üstünde ne kadar tesiri olabileceğini idrak etmek için, kısa sürede öğrenilen detayları unutmaya yönelik naturel eğilimi gösteren meşhur “unutma eğrisini” inceleyin. Gördüğünüz benzer biçimde, yine eden gözden geçirmenin yokluğunda, yalnız unutuyoruz. 

Yeni Kelimeleri Periyodik Olarak Gözden Geçirme Gücü

2. Anadili Söyleniş: Bağlı Konuşma

Mahalli dinleme anlayışınızın kesinlikle naturel dinleme anlayışınıza müdahale edecek ikinci yönü, mahalli bağlantılı konuşmadır. Kuvvetli bir kelime dağarcığı olan birçok ara talebe için, bu en sinir bozucu olabilir.

Görüyorsunuz, anadili İngilizce olan kişiler çoğu zaman okulda öğrendikleriniz benzer biçimde iyi ve tertipli konuşmuyorlar. Sözlerimizi bağlama, azaltma ve yiyecek eğilimindeyiz. Bazıları, benim benzer biçimde, ötekilerden daha fazlasını yapar, sadece evrenseldir.

Bunun birçok örneği var, sadece iki kursumuzda, Naturel Daldırma Kursu ve Arkadaşlarla Akıcı olarak, 30 saatten fazla Anadili konuşmayı çözümleme ettik ve birincil kalıpları haritaladık.

Birçok talebe aşağıdaki örnekleri bilir:

  • = İstiyorum isterim
  • = Gidecek
  • = Lazım

Bazıları daha gelişmiş örneklere aşinadır:

  • Ona haiz olurdum = Tanrım
  • Niçin bana bir talih vermiyorsun? = niçin çiğneme şansım var?

Oldukca, fazlaca daha fazlası var ve kelime stresiyle ilgili bazı temel kuralları idrak etmek hakkaten önemlidir. Bizim iki sohbet sitesi Akıcılık Kursları bunlar daha derinden kapsayacak, sadece aşağıdaki videonun ilgi çekici ses örneklerinin içinde, size muhteşem bir giriş sunacaktır:

Naturel Ritim ve Akışı Anlamanın Sırrı

kurallarını temel bir anlayışa sahipseniz, gerçek dünyadaki mahalli ses örneklerini anlamanıza ve bunlarla çalışmanıza hakkaten destek olacaktır.

Bu alıştırmanın amacı doğrultusunda, mahalli sesi dinlerken söylenenler için bir konuşma metni yada altyazı okumak yararlı olabilir. Sadece ihmal etmeyin, metinde fazlaca fazla düzeltme yapmayın. Dilin seslerine ve dilin beklediğinizden iyi mi değişik olabileceğine açık olun.

Daha hususi öğrenenler için, bir ses kaydedici dinleme ve konuşma için BÜYÜK olabilir. Kendi dilinizi duymak, kendi ana dilinizde bile acı verici bulunduğunu biliyorum, fakat buna alışmak hem dinlemenizi hem de telaffuzunuzu hakkaten artıracaktır.

Aslen, bu iki beceri fazlaca birbirine bağlıdır, zira ne söyleniş edebileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz (ve tersi)

3. Kültürel Akıcılık

Ana dili İngilizce olanları anlamanın önündeki ve muhtemelen en ince engel kültürdür. Bu chat son aşama önemlidir, zira dilin kültürel yönünü keşfetmediyseniz, bir dilde tamamen akıcı olmayacağınız hakkaten doğrudur.

Kültürel akıcılığın tarih, coğrafya, klişeler, kültürel memeler, gövde dili, spor ve en önemlisi mizahla ilgisi vardır. Gülmece çoğu zaman en sinir bozucu olabilir, zira gülmece anlayışımız bir çok süre bir kültürden diğerine ve hatta İngiliz kültürlerinde değişmiş olur.

Kelime oyununun birçok örneğinin yalnız kültürel data değil, bununla beraber son aşama sofistike bir kelime dağarcığı anlayışı gerektiren çift anlam kullandığını da dikkate almak önemlidir.

Arkadaşların İngilizce öğrenmek için böylesine mükemmel bir TV dizisi olmasının sebeplerinden biri budur , zira Amerikan kültürünün kilit unsurlarını bütünleştirirken, devamlı çift anlamlarla şakalaşan gülmece ve kelime oyununun fazlaca kuvvetli örneklerini sunar.

Ek olarak, Amerikan İngilizcesinin fazlaca standart bir versiyonunun kim bilir en mühim örneği olarak hizmet eder. Dünyadaki ana dili İngilizce olanların% 65’inin Amerikalı bulunduğunu ve (kısmen) Hollywood ve eğlence piyasasından dolayı ABD’nin öteki tüm İngiliz lehçeleri üstünde mühim bir tesiri olmaya devam ettiğini, 1,5 milyar ana dili İngilizce olmayan.

Bu egzersizin amacı için, mahalli sahneyi tekrarlarken, muhtemelen dinlediğiniz sesin kültür bileşenlerini bizim mekan açıklamak için yanınızda bir yerli olma lüksüne haiz olmayacaksınız, sadece (a) tanıyabilirsiniz kültürel unsurların mevcut bulunduğunu ve bir çok süre yanlış anlamalara katkıda bulunduğunu ve (b) son aşama meraklı olduğunuzu, kendinize birçok sual problem ve not alın.Google’ın yardımıyla fazlaca yorum yapabileceksiniz. Sadece, yalnız meraklı ve deneyimin kültürel boyutuyla ilgilenmek, öğrenme deneyiminizde daha derin bir algılamayı aktive edecek ve bir yerlilere erişiminiz var ise, hakkaten iyi sorularınız olacak.

Dil mevzusunda gittikçe daha çok uygulama ve edinim ile, kültürel köklerinizi ve dili anlamayı yavaş yavaş inşa edeceksiniz, bu da onu daha azca bir engel haline getirecektir.

gözden geçirmek

Ana dilde konuşan medyayı dinlerken, dinleme anlayışınızı mühim seviyede iyileştirmenin muhteşem bir fırsat bulunduğunu kabul edin. Bunu daima yapmanıza gerek kalmamıştır, sadece tertipli olarak bunu yapmak şaşırtıcı sonuçlar getirecektir.

Doğal ki ilk adım, öğrenme fırsatına katılmaktır. Daha ileri düzey öğrenciler, genel fikri aslına bakarsan anladıklarını, zayıflıklarını sohbet sitesi odaları tanımayı başaramadıklarını hissedebilirken, daha azca ileri düzey öğrenciler, anlamadıklarını nüzul etmiş hissederler.

Öğrenme sürecinizin neresinde olursanız olun, birazcık fazla dikkat ederek dinlemenizi mühim seviyede geliştireceksiniz. Yapmanız gerekenler:

Yalnız incelemek için, mahalli bir ses örneğini anlamadığınızda, adımlar şunlardır:

  1. Derin bir nefes alın ve niçin İngilizce çalıştığınızı hatırlayın ve bunun bir öğrenme fırsatı bulunduğunu
  2. Sesi geri sarın ve yine kulak verin. Yavaşlayın ve / yada konuşma metnini / altyazıları inceleyin (gerekirse)
  3. 3 beceri için denetim listenizi gözden geçirin: kelime bilgisi, söyleniş ve kültürel bağlam
  4. Not alın, Google’ı gözden geçirmek, anlayışınızı oluşturmak, uzun vadeli öğrenme stratejileri oluşturmak için kullanın
  5. Sahneyi yine izleyin ve devam edin

Bu dersi beğendiyseniz ve metodolojimize daha çok dalmak istiyorsanız, işte arkadaşlarınızla Akıcı  kursumuzdan direkt 3 dersinizi kullanabileceğiniz kısa bir ders  . Ek olarak, (a) ana sözcük dağarcığı, (b) bağlantılı konuşma söylenişi ve (c) kültürel bağlam için derinlemesine açıklamalar için dipnotlar içeren bir konuşma metni içeren parasız bir PDF Güç Dersi ile beraber gelir.0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir