1. Bir Hesap Açın

Üç ana banka hesabı türü vardır:

  • Denetleme – Bu marka ödemeler için para ve yazma kontrolleri tutabilir bir hesaptır. Çek hesapları çoğu zaman günlük harcamalar için kullanılır.
  • Tutum  – Bu, parayı uzun süre tutmanın bir hesabıdır. Bir otomobil ya da ev için para biriktirebilirsiniz. Tutum hesapları çoğu zaman faiz kazanır (bankanın size verdiği extra para miktarının ufak bir yüzdesi).
  • Yatırım – Bu tür bir hesap paranızı borsaya yatırır. Bazı riskler vardır, bu sebeple daha çok para kazanabilirsiniz yada birazcık para kaybedebilirsiniz.

Her ay, postayla yada bizimmekan çevrimiçi olarak bir bildirim (hesabınızdaki tüm etkinliklerin listesini içeren bir kağıt parçası) alırsınız .

2. Para Yatırma Yada Çekme

  • Para yatır = bankaya para yatır
  • Para çekme = bankadan para çekme

Banka içinde yada ATM’den (bankamatik) para yatırabilir yada para çekebilirsiniz .

3. Bir Kredi Almak

Bir kredi aldığınızda, banka size büyük oranda para verir – çoğu zaman bir ev satın almak yada bir iş açmak için – ve parayı vakit bizim mekan içinde faizle bankaya geri ödemek zorundasınız (ufak bir miktar extra para) . Banka size para ödünç verir ; parayı bankadan ödünç alıyorsunuz.

4. Çek Yatırma

Bir çekle yapabileceğiniz dört şey:

  • Çek yatırın = çekteki parayı banka hesabınıza koyun
  • Nakit çek = bankaya çek veriyorsunuz ve banka size parayı nakit olarak veriyor
  • Çek yazma = başkasına ödeme yapmak için çek yazdığınızda
  • Çek geri döndü  = bir çek geri döndüğünde , çek yazan kişinin çekinde yazılı kıymeti ödemek için hesabında kafi para olmadığı anlamına gelir. Mesela, size 1000 $ karşılığında bir çek yazarsam sadece banka hesabımda yalnızca 200 $ var ise, bu çek geri döner.

5. Veznedarla Konuşun

Bankadaki müşterilere sohbet odaları destek olan kişiye banka memuru yada memuru denir  İşte banka memuru ile örnek bir diyalog:

TELLER: İyi günler. bugün size iyi mi yardım edebilirim?

MÜŞTERİ: Bu çeki hesabıma yatırmak isterim.

TELLER:  Kartını alabilir miyim lütfen?

MÜŞTERİ:  İşte.

TELLER:  Ek olarak bir fotoğraflı kimliğe ihtiyacım olacak.

MÜŞTERİ: Tamam, işte pasaportum.

TELLER:  Teşekkürler. İşte makbuzunuz. Bugün sizin için yapabileceğim başka bir şey var mı?

MÜŞTERİ:  Hayır, hepsi bu. Teşekkür ederim!

TELLER:  İyi günler!

MÜŞTERİ:  Siz de.

Bankada çalışan öteki kişiler müdür (öteki çalışanlardan görevli şahıs) ve güvenlik görevlileri (bankayı güvende tutan kişiler).

6. Kredi Kartı Başvurusu Yapın

Kredi kartı alma işlemine chat başladığınızda, buna kredi kartı başvurusu denir Kredi kartındaki birkaç mühim şey sayı (resimde 40000 0039 0306 0001’dir), son kullanma tarihidir (resimde kırmızı ok. Bu tarihten sonrasında kartı kullanamazsınız) ve güvenlik kodu yada CCV ( resimdeki yeşil ok).

7. Faturaları Ödeyin

Faturalar , elektrik, telefon, su, ısı ve web şeklinde hizmetler için ödemeniz ihtiyaç duyulan para miktarı olan kağıt parçalarıdır. Faturalarınızı çevrimiçi, postayla yada bankadan ödeyebilirsiniz Ödeme yaptıktan sonrasında, bir alıntı alacaksınız – ödemenizi onaylayan ufak bir kağıt parçası.

8. Otomobile Doğru Ilerleyin

Sürücü ile yada drive-thru Otomobilinizi çıkmadan bankayı kullanmasına olanak veren bir hizmettir. Pencereye çıkıyorsunuz, mikrofonla mikrofon vasıtasıyla konuşuyorsunuz, ona çek yada belge veriyorsunuz, makbuzunuzu alıyorsunuz ve uzaklaşıyorsunuz. Drive-thrus, fast food restoranlarında da yaygındır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir