Merhaba öğrenciler! Bugün bizimmekan size bir öğrencinin bana gönderilmiş olduğu bir suali cevaplamak isterim. Bir doğru hangisi: bir karar yada karar almak ?

Ben sözlüğünü denetim ve bunu öğrenmek şaşırdı bulunduğunu mümkündür “bir karar,” fakat daha yaygın ifadesidir bir karar. Gene, her ikisi de doğrudur, sadece “karar ver” daha yaygındır.

Şimdi, karar kelimesi ile kullanabileceğiniz üç eylem daha:

  • karara varmak
  • karara varmak
  • bir karara varmak

Bunların üçü de çoğu zaman karar verme süreci uzun ve çizildiğinde kullanılır. Karar, mesela sizin için fazlaca fazla münakaşa, münakaşa yada fazlaca fazla fikir gerektiriyordu. Bir muhabbet karara varırsanız, bir karara varırsanız ya da bir karara varırsanız, bu çoğu zaman kararın alınması birazcık süre ve görüşme gerektiriyor anlamına gelir.

Bunu, kararlarla ilgili bazı kollokasyonları ve deyimleri öğrenmek için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanalım. Bir karar büyükse, bir kabul edebilirsiniz büyük bir karar ya da majör bir karar . Eğer bir kararın önemini vurgulamak istiyorsanız, o süre bir söyleyebiliriz kilit karar yada mühim bir karar. “Anahtar” zorunludur. “Oldukça mühim” daha da kuvvetli.

Bir kararın tarihsel önemi var ise, bunun mühim bir karar yada mühim bir karar bulunduğunu söyleyebilirsiniz Çoğu zaman bir hakim yada mahkeme yasal bir davada karar verdiğinde ifade görürsünüz. Bu karar, gelecekteki benzer davalar için örnek chat olarak emsal teşkil edecektir. Tarihte bir önemi olacaksa, mühim bir karar yada mühim bir karar bulunduğunu söyleyebilirsiniz.

Bir karar zor ise, bunun bir bulunduğunu söyleyebiliriz zor karar bir var, zor bir karar ya da bir var zor bir karar . Bunu söylemenin daha gayri resmi yolu zor bir çağrıdır . “Zor bir davet” yalnız zor bir karar anlamına gelir.

Şimdi, bir karar oldukça kolaysa ve hangisinin en iyi seçim olduğu açıksa, bu tür bir karara beyinsiz denir . Bu, fazla düşünmeye gerek olmadığını söylemenin gayri resmi bir yoludur. Karar vermek kolaydır. Bu bir beyinsiz.

Hızla alınan bir karara süratli karar yada anlık karar denilebilir . “Snap” kelimesi ek olarak parmaklarınızla “pop” sesi çıkarmak için de kullanılır. Anlık karar anında alınır.

Şimdi, süratli bir halde alınan bir karar devamlı en iyi karar değildir şundan dolayı bir ihtimal lüzumlu tüm bilgilere haiz değildiniz. Süratli bir halde alınan ve hakikaten iyi bir karar olmayan muhabbet odaları bir sonucu tanımlamak için bazı kelimeler telaşlı bir karar , döküntü sonucu yada diz sarsıntılı bir karardır . Tüm bu kelimelerin negatif bir çağrışımı var. Bu, tüm gerçekleri muntazam bir halde düşünmeden kararın fazlaca süratli verildiği anlamına gelir.

Verildikten sonrasında değiştirilemeyen bir karar geri döndürülemez bir karardır . Geri dönüşü olmayan, geri alınamayacağı anlamına gelir.

İyi bir sonucu tanımlamak için üç kelime daha mantıklı bir karar , zekice bir karar ve akılcı bir karardır . Bunların üçünün de pozitif bir çağrışımı var. Fena bir sonucu tanımlamak için fena bir karar yada akılsız bir karar bulunduğunu söyleyebilirsiniz . Zekice zıttır.

Oldukça iyi olmayan bir sonucu tanımlamak için çoğunlukla kullanılan bir başka kelime de hazzı bir karardır . Hazzı kelime, mantıklı, rasyonel gerçeklere dayanmayan, şansa yada dürtü temelli anlamına gelir. Rasyonel bir kararın tersi (rasyonel bir karar mantıklı ve gerçekleri göz önünde bulunduran karardır) hazzı gerçek bir data yada bilgiye fazla destek vermeyen hazzı bir karardır.

Karar vermekte zorlanıyorsanız, “Ben çitin üzerindeyim” kabul edebilirsiniz “Çitte”, ortada, bir taraf ile öteki taraf içinde olduğunuz anlamına gelir. Ek olarak, “Aklımı telafi edemem” kabul edebilirsiniz “Kararımı ver” fazlaca yaygın bir ifade.

Hakikaten zor bir durumdaysanız ve ne karar vereceğiniz mevzusunda hiçbir fikriniz yoksa, “Ben bir ikilem içindeyim” kabul edebilirsiniz Bir kararsızlık, hangi sonucu alacağınızı bilmediğiniz ve kararınıza bağlı olarak negatif sonuçların olabileceği fazlaca zor bir durumdur.

Bazı insanoğlu seçeneklerini açık tutmayı sever . Bu, nihai sonucu yada nihai taahhüdü geciktirmek anlamına gelir. Kimi zaman ne yazık ki, ikisi de fena olan iki şey içinde karar vermeniz gerekir. Bu durumda , iki kötülükten daha azını seçmeniz gerekebilir Bu, daha azca fena seçeneği seçmeye çalıştığınız anlamına gelir. Her ikisi de fena fakat minimum ziyanı verecek olanı seçmeye çalışıyorsunuz.

Bazı insanların kullandığı bir başka karar verme tekniği de devamlı bir B planına haiz olmaktır . İlk seçiminiz işe yaramazsa yapacaksınız. İlk seçiminiz başarıya ulaşmış eğer olmazsa, B planını kabul edersiniz. Bu, ilk seçim işe yaramasa bile size başarı şansı verecek olan yedek seçimdir.

Bunlar karar vermeyi içeren birkaç düzine kollokasyon ve ifadedir. Bugün bana katıldığınız için teşekkürler. Bir dahaki sefere görüşürüz!


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir