Dünya gezegeni oldukça iyi durumda değil. Bizimmekan Okyanuslarımız plastikle doludur. Nehirlerimiz zehirle akıyor. Hava kirlidir ve ormanlarımız oduncu baltasına düşer. İklim krizde. Dünya yanıyor.

Büyük problemler büyük çözümler gerektirir. Kutunun haricinde düşünen öncülere ihtiyacımız var.

2012 senesinde, 35 yaşındaki mühendis Topher White, elektrikli testere ‘nin belirgin bir vızıltısını duyunca Endonezya bir ormanda yürüyordu.

Ona doğru koştu ve eski bir ağaca çarpan bir kaçak avcı buldu. Avlanmak kabahat mahallinden firar etti ve ağaç kurtarıldı. Gene de Topher bir Eureka anı yaşamıştı.

Yağmur ormanlarının kaybı iklim değişikliğinde büyük bir faktördür. Sohbet odaları yağmur ormanları karbonu emer. Ek olarak evlerde oksijen ve yırtıcı yaşam sağlıyorlar. Gene de kaygı verici bir oranda yok ediliyorlar. Birleşmiş Milletler günlük averaj 100.000 dönümlük alanın yıkıldığını söylüyor.

Topher yollarında ormansızlaşmayı durdurmak için ustaca bir düşünce buldu. Geri dönüştürülmüş telefonları kullanarak güneş enerjisiyle çalışan bir dinleme aleti yarattı. Aygıt ağaçlara bağlı. Zincir testerelerin sesini kilometrelerce mesafeden tanımlar ve saptar.

Bir kez tanımlandığında, aygıt chat ve ekibinin telefonlarına bir uyarı verir. Sonrasında gerçek zamanlı bir müdahale başlatabilirler.

Topher, tüm dünyada yasa dışı oturum açmayı önlemeye destek oldu. İnsanlar ona ormanın koruyucusu diyorlar.

Boyan Çıta başka bir çevresel öncüdür. Genç yaşta okyanusa aşık oldu. 2011 senesinde, 16 yaşındaki Boyan kalbi kırıldığında Yunanistan’da dalış yapıyordu. Okyanustaki balıktan daha plastik bulunduğunu görmüş oldu.

Plastik kirliliğinin Hollandalı gençler üstünde derin bir tesiri oldu. Yaşamını gelgiti çevirmeye adamaya karar verdi.

2013 senesinde bizim mekan’ı kurdu. Grubun bir görevi var: dünyanın plastik okyanuslarını temizlemek.

Dünyanın dört bir yanından bağışçılar tarafınca finanse edilen Boyan, benzersiz bir çözüm yarattı. Okyanustan çöp toplamak için 600 metre uzunluğunda özgür yüzen bir aygıt tasarladı.

Aygıt, deniz yüzeyinde oturan plastik bir bariyere haizdir. Aşağıda, plastik parçaları yakalamak için tasarlanmış üç metrelik bir ekran bulunmaktadır. Aşağıdaki deniz yaşamını rahatsız etmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Aygıt, boşaltılması gerektiğinde gemileri bilgilendirmek için yerleşik vericilere haizdir.

İki başarısız denemeden sonrasında, 2019 senesinde aygıt, Büyük Pasifik Çöp Yaması’ndan mühim oranda çöp topladı. Muhalifler susturuldu. Plastik geri dönüştürüldü ve sohbet çalışmalarına devam etti.

Boyan, “Plastik çöp okyanusundan kurtulma misyonumuz bizim için mühim” dedi.

Ve bu hepimizin tadını çıkarabileceğimiz bir değişiklik denizidir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir