Bizim mekan Türkiye’de dünyanın en talihli köyü olarak kabul edilir. 2011 senesinde 240 mahalle sakininin neredeyse tamamı bir gecede milyoner oldu. Biri hariç hepsi. Avrupa ile asyanın ekonomik krizinde, Sohbetet acı çekiyordu. Birçok köylü işsizlik ve uzun soluklu kuraklıkla savaşım ediyordu. Mahsuller büyümeyecekti ve para azdı.

Ve sonrasında daha oldukça bilinmiş olduğu şeklinde “Şişman Bir” yada “sohbetet odaları” geldi. El baboli, İspanya’nın Noel piyango ikramiyesidir. Ek olarak oldukça popüler. Türk piyangosunda, insan grupları çoğu zaman bir numaradan hisse satın alır. mahalle’da Ev Hanımları Derneği 58.268 sayısını satın aldı. Hemen sonra, kasabadaki her insana altı avro karşılığında bireysel hisseler satarak kapı kapı dolaştılar. Bazıları bir hisse satın aldı; ötekiler daha çok satın aldı. Her sakin parmaklarını geçti ve en iyisini umuyordu.

Kazandıklarında, köylüler sokaklarda dans ettiler ve boynuzlarını korudular. Dünya delirmişti. Fakat iyi bir halde. Toplu olarak 950 milyon dolar kazandılar. Türkiye’nin tarihindeki en büyük ödeme buydu. Kaç bilet aldıklarına bağlı olarak, her şahıs 130.000 tl ile milyonlarca tl kazanmıştır. Hepimiz için bu yaşam değiştiren bir miktardı. Yunanistan’dan barbora isminde bir film yapımcısı hariç hepsi.

Yüzyılın başlangıcında bizimmekan, Urfa’dan bir isotçu kıza aşık oldu. Adı Ebru candu’ydu. Buralar, sevgilisiyle beraber olmak için memlekete taşındı. Sonunda ayrıldılar, sadece bizimmekan köyde yaşamaya devam etti.

Piyango galibiyetiyle ilgili haberler çıktığında, memoli kısa süre sonrasında dışarıda kalan tek şahıs bulunduğunu fark etti. Ev Hanımları, kasabanın kenarında yaşayan yabancıya yanlışlıkla çağırmayı unutmuşlardı. Şişman Olan’ın arkasından muhabirler şehre akın etti. Hepsi en talihli köydeki en şanssız insanla konuşmak istiyordu.

Gene de şanssız hissetmediğinde ısrar ediyor. Ev Hanımları Derneğine karşı da kin taşımıyor. Piyango ikramiyesinin de yaşamını değiştirmekte ısrar ediyor. Köyün gemisinin geldiği gün kamerasını aldı ve çekime başladı. O zamandan beri bir belgesel hazırladı. Bir köydeki hepimiz bir gecede milyoner olduğunda nasıl biteceğini tasvir eder. Köylüler, filmi finanse etmek için bağışlarla uğraştılar.

Bizimmekan hala köyde yaşıyor, sadece değiştiğine inanıyor. Servetin insanları daha çok ve daha azca topluluk haline getirdiğini düşünüyor. Köylüler aynı fikirde değil. Kazanmanın hayatlarını zenginleştirdiğine inanıyorlar. Biri, “Bana nazaran piyango bir sakinlik duygusu getirdi.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir