Evet biliyorum. Bizim mekan orada birçok kez bulundum. Uzun süreden beri İngilizce öğreniyorsunuz, orta, üst ve hatta ileri İngilizce seviyesine ulaştınız. Ve ansızın ilerleme kaydettiğinizi hissetmiyorsunuz.

Öğrenmenizin size herhangi bir netice verdiğini hissetmiyorsunuz. Sıkışmış ve mutsuz hissediyorsunuz. Durum size motivasyon eksikliği getiriyor. Hiçbir şey netice kadar motive etmez. Umutsuz görünüyor. Peki, ilerleme görmüyorsanız ne yaparsınız?

Elbet, benim benzer biçimde, vazgeçmemek, yolda kalmak ve ilerlemek hakkında birçok yazı okudunuz. Tırnaklar, resimler ve çözümler için cesaretlendirin. Ve gene de, bunların hiçbiri size destek olmadı. Neticeleri görmüyorsanız öğrenmek istemezsiniz. Her insanın başına geldiğini söylüyorlar. Size vazgeçmemenizi, ısrar eden olmanızı ve beklemenizi söylüyorlar. Bir çok vakit, bunun bir sprint değil, bir maraton bulunduğunu duydunuz. Fakat hala bir maraton koşmaya hazır değilseniz ne yapmalısınız?

Ben orada oldum. Ve bugün birazcık daha akıllıyım. Hâlâ öğrenmeye motive oldum. Ve biliyor musun? Daha oldukça hoşuma gidiyor. Size sırlarımı söyleyeceğim. Evet, sırlar, zira sohbetçi odaları buna ulaşmak için birçok şeye hazır olmalısın. En mühim şey İngilizceye karşı tutumunuzu değiştirmektir. Yalnız öğrenemezsiniz, yaşamak ve sevmek zorundasınız.

1. NEDENİ BULMAK

Niçin İngilizce öğrenmeye başladığınızı hatırlıyor musunuz? Sizi zor yoldan başlatacak kadar mühim olan neydi? Her caymak üzereyken bunu anımsamak hakkaten önemlidir.

Başladım zira utandım… Hepimiz İngilizce ya da başka bir yabancı dil biliyor gibiydi. Birçok insanoğlunun onu tanımaktan bahsetmiş olduğu koşullardaydım. Sonunda, bunun yanlış olduğu ortaya çıktı !. Her her neyse, bu benim için iyi oldu zira bir tek meydan okumayı ve İngilizce öğrenmeye başlamamı sağlamış oldu. NEDEN değişti.

Belli bir seviyeye ulaştığımda ve daha çok özgüven kazandığımda utanılacak hiçbir şey olmadığını fark ettim. İşim için, gezi için öğrenmek istediğim zamandı, fakat ansızın İngilizcem beni verdiği en iyi fırsata açtı: dünyanın her yerinden mükemmel insanlarla tanışmak ve bağlantı oluşturmak.

Şimdi NEDEN bu: dünyanın her yerinde dost edinmek. Ve bu, öğrenmek için iyi bir motivasyon! Ümit ederim benzer bir şey hissedersin.

2. Sürecin Keyfini Çıkarma

NEDEN derinimi keşfettiğimde artık acil etmeye gerek olmadığı ortaya çıktı. Başkalarıyla konuşmak gelişimimi artırdı. Bizimmekan uzun sohbetler kelime dağarcığımı, konuşma ve yazma becerilerimi artırdı. Benim gelişmem tek başına oldu. Zor kelimeleri ezberlememe ve uzun ve suni denemeler yazmaya ihtiyacım yoktu.

Çeşitli insanlarla konuşmak, düşüncelerimizi ve bakış açılarımızı paylaşmak, değerlerini ve deneyimlerini öğrenmek, ilk olarak paha biçilmez ve kendi başına bir değerdir. İkincisi, bir tek İngilizce değil, yaşam için de inanılmaz bir vasıta. Sürecin tadını çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Benim için en iyi çözümün öteki insanlarla bağlantı oluşturmak bulunduğunu öğrendim. Kitap okumanın yada film / dizi izlemenin sizin için daha iyi bulunduğunu görebilirsiniz.

İlk İngilizce kitabımı okuduğumu hatırlıyorum. Kendimle gurur duydum, oldukça kuvvetli bir deneyimdi! Okumanın mükemmel olmasının yanı sıra (her kitap açtığınızda bilinmeyen bir dünyayla karşı karşıya gelirsiniz), kelime dağarcığınızı artırır, gramer kurallarını keşfetmenizi ve kelimelerle iyi mi iyi olabileceğinizi öğretmenizi sağlar.

Chat ingilizce dizi yada film izlemeye benzer . Üst orta seviyeye ulaştığınızda, bu tarz şeyleri altyazısız olarak izleyebileceğinizi düşünüyorum. % 100’ü anlayamayacağınızı biliyorum (% 80’i anlarsam mutlu olurum). Hepsi iyi! Beynine meydan okumak zorundasın.

Film seyretmek sizi ortak, resmi olmayan bir dile maruz bırakır (avukatlar, doktorlar ve ötekiler hakkında bir takım olmadıkça ve zorlayıcı gerilim size ek bir zevk verir. İngilizce öğrendiğinizi fark etmeden bile karakterlerin çarpık kaderlerinden zevk alırsınız.

Şu anda muhtemelen şu şekilde diyorsunuz: “Tamam, süreçten zevk aldım – şimdiye kadar bunu yaptım… NEDEN buldum, sonunda, öğrenmeye başladım – bunun bir nedenle olması gerekiyordu…. Fakat gerçek dünyada İngilizce bilmek isterim! Burada ve şimdi! … Ve öğrenmekten bıktım ”

Söyleyebileceğim tek şey ilerlemenizi göremeyeceğiniz için. Şimdi, ilerlemeyi görmek ve doğru yolda kalmak için ne yaptığımı anlatacağım.

3. Destek Grubu

Hiçbir şey sizi, sizin durumunuzu, duygularınızı, aynı deneyimi yaşayan insanoğlu kadar destek olmaz. Bu şekilde insanoğlu buldum. Kanımca, Arkadaşlarla Akıcı kursu satın almaktan aldığım en iyi yarar Akıcılık Grubu grubuna erişim oldu.

Grup, dünyanın her köşesinden İngilizce öğrenen insanoğlu tarafınca oluşturulmuştur. Bu, chat endişelerinizi ve korkularınızı paylaşabileceğiniz, daima birinin desteğine güvenebileceğiniz yerdir. İnsanlar orada düşüncelerini, deneyimlerini ve derin düşüncelerini paylaşırlar. Gruba katıldığım için özgüven kazandım. Bununla beraber oldukça toplumsal bir yer. Başkalarıyla etkileşimler beni doğru yolda tutuyor.

Size sırrımı söyleyeceğim: Eğer hakkaten konuşmak ve öteki insanlarla etkileşim oluşturmak istemiyorsanız İngilizce öğrenmek için hiçbir niçin yoktur . Dürüst olmak gerekirse, becerilerinizi başkalarıyla bağlantı oluşturmak için kullanmazsanız zamanınızı boşa harcarsınız.

Sürecin tadını çıkarmak, film seyretmek, kitap okumak hakkında konuşmak… bunun için ne var? Eğer kullanmazsanız bunlar bir tek boş becerilerdir – sizi İngilizce yolunuzda tutma şansı yoktur. Bu yüzden konuşabileceğiniz kişileri bulun ve dilini mevcut olduğu şey için kullanın: İletişim oluşturmak.

4. İngilizce Arkadaşlık

Yukarıda bahsettiğim benzer biçimde destek grubunu bulduğunuzda, yeni mükemmel, kıymetli dostlar bulmanız mümkün. Ve bu sizi motive etmenin en kısa yoludur. Yalnız İngilizce yardımıyla bağlantı kurabileceğiniz arkadaşlarınız olduğunda artık öğrenmeniz yok. Yalnız dili yaşıyor ve seviyor.

Tanıştığım ve içten dostlarım olan her insana oldukça minnettarım. Onlarla tanıştığımdan beri, önceki acı ve öğrenme mücadelesi ortadan kalktı.

5. Güvenilir Birisi

Kendimizi sadece etken olduğumuz vakit geliştiririz. Sadece kimi zaman devamlı etken olmak oldukça zor olsa gerek. Bizimmekan niçin bir tek paragrafı okuyamayacağımızı, şarkıyı söyleyemediğim, filmi izleyemediğimiz için birçok bahane buluyoruz… evet, evet, bitkin, meşgulüz, toplantılar, çocuklar, ortaklar bekliyor… biz yaratmanın ustalarıyız bir şey yapmamak için mazeretler.

Çözüm, sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan bir öğrenme ortağı bulmaktır. Müzikle uğraşmaktan hoşlanıyorsanız, birisinden sizinle şarkı söylemesini isteyin – beraber bir şarkı kaydedin. Film izlemeyi seviyorsanız, sadece bunun için doğru zamanı bulamıyorsanız, birisinden de izlemesini isteyin ve film hakkında konuşmak için bir buluşma planlayın.

Bir partneriniz var ise ve onlardan görevli hissediyorsanız, birinin güvenine ihanet edemezsiniz. Doğrusu, işi çözmek için her şeyi yapmak istiyorsun!

6. Kendinize Meydan Okuyun

Söylediğim benzer biçimde, sonuçlar en oldukça motive ediyor. Sorunuzu şimdi hakkaten duyabiliyorum: “Agnieszka, neticeleri iyi mi elde edebilirim? Uzun süreden beri çalışıyorum ve asla yok. ”

Açıklamama izin ver. Egzersiz yapıyor musun? Kim bilir biliyorsunuz ki ki, aynı egzersizleri yaptıktan bir süre sonrasında vücudumuz hareketlere alışır. Vücudunuz hala egzersiz yapıyor, sadece egzersiz artık netice getirmiyor. Gerilimi artırmanın, kendinize meydan okuma zamanı.

Problem şu ki, naturel olarak tembeliz, rahat mermilerimizi seviyoruz. Elbet, rahatlık alanınızdan ayrılmayı duydunuz… evet .. zor görünüyor, fakat çabaya kıymet.

Benim için oldukça iyi bir çözüm, 30 gün süresince bir şey yapma taahhüdüne dayanan 30 günlük zorluktu. Birçok zorlukla karşılaştım: bir kitabın birkaç sayfasını okumaktan, her gün kendimi sohbetçi odaları kaydetmekten ve hatta 30 gün süresince her gün dil bükümü yapmaktan. Yöntem bir tek yeni bir şey denememe destek olmakla kalmadı, bununla birlikte kalıcılığımı da geliştirdi. Hakikaten tavsiye ederim.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir