Bizimmekan 2014 yazında, Joe Robinson bir sanat festivalinde sattığı bir tencerede beklenmedik bir şey buldu. Üstünde “Benny” yazılı 100 dolarlık bir banknottu.

Joe, el yapımı kaplardan birinde paranın iyi mi bittiğine dair sözler için bir kayıptı. Kaza olmadı. Benny isminde gizemli bir hayırsever onu buraya koymuştu. Benny, Salem, Oregon’da yaşayan bir isimdir. Kimliği gizlidir, sadece hepimiz onu duymuştur. Senelerdir Salem’in her yerine bizimmekan söyleşi rastgele 100 dolarlık banknotlar saklıyor. Yepyeni 100 dolarlık banknotların hepsi “Benny” imzalı.

Büyük cepleri ve daha büyük bir kalbi olan adam ortalama 50.000 dolar verdi.

Benny’nin faturaları uyku tulumları, bebek otomobilleri, şeker kutuları ve çocuk bezi paketlerinde bulunmuş oldu. Şansını kaybeden bir kadın bir kutu mısır gevreği buldu. Luk gözyaşları ile ağladı. Rastgele bir nezaket, ailesi sıhhat problemlerinden muzdarip olduğunda ona söyleşi destek oldu. Başka bir durumda, sekiz yaşlarında bir çocuk ve arkadaşı bir mağazanın oyuncak kutusunda bir tane buldu. Parayı oyuncak almak için kullandılar. Sonrasında oyuncakları bir çocuk grubuna bağışladılar.

Faturaları kabul eden insanların yüzde 50’den fazlası, kalplerine yakın bir hayır kurumunu finanse etmek yada gereksinim duyan bir yabancıya yardım etmek için kullanıyor. Benny’nin cömertliği bulaşıcıdır ve domino tesiri vardır.Başkalarına yardım etmenin ruhsal ve duygusal yararları olduğu yaygın bir bilgidir. İyilik yapmak iyi hissettirir. Chat sadece fedakarlık üstüne meydana getirilen araştırmalar, iyilik eylemlerinin sağlığımız için de iyi bulunduğunu ortaya koymuştur.

Başkalarına yardım etmek kan basıncımızı düşürür, toplumsal kaygıyı azaltır ve ruh halimizi artırır. Bir yardım eli uzatarak kendimize de destek oluyoruz.Benny benzer biçimde Dina Salivan da nahiyesinde söyleşi odaları nezaket yaydı. 2012 senesinde, 52 yaşlarında terminal kanser tanısı aldı. Yıkıcı bir haberdi. Kalan birkaç yıl süresince kıymetli bir şey halletmeye kararlıydı.

Ailenize ve arkadaşlarınıza 80.000 dolar verdi ve parayı sadaka yada rastgele iyilik eylemlerine harcamasını istedi. Dina’nın arkadaşları onu hayal kırıklığına uğratmadı. Parasını bizim mekan mültecilere yardım etmek ve evlatların hayır kurumlarını ve öteki kıymetli nedenlerini finanse etmek için kullandılar.

Dina’ya gore, o da faydalandı. “İnsanların güzelliği ve nezaketi daima oradaydı. Eğer hasta olmamış olsaydım, göremezdim. Bana en oldukça gereksinim duyduğum bir zamanda sevinç getirdi. ” Dina’nın hareketi söyleşi kartopu tesiri yarattı. Örneği yakın çevresinin ötesinde yüzlerce insanı etkiledi.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir