Zekice, video pazarlamaya daldınız. İster eğitim içinde ne olduğu ister ürün odaklı reklamlar oluşturmak için video kullanıyor olun, doğru sonucu verdiniz. Bizimmekan Ne de olsa 2020 yılı; video içermeyen herhangi bir dijital pazarlama stratejisi tamamlanmamış.

Artık oyunda olduğunuza bakılırsa, işin zor kısmı: Facebook video görüntülemelerinizi iyi mi artıracağınızı bulmak. Kullananların ister ücretli ister organik olsun içeriğinize dikkat etmesini sağlamak göz ürkütücü bir görevdir. Potansiyel müşterilerinizin direkt videolarınızı geçmesini önlemek istiyorsanız, bir tür plan yapmanız gerekir.

Facebook reklam kampanyalarında süratli bir informasyon tazeleme ile işleri başlatalım . Arkasından, bu yıl Facebook video görüntülemelerinizi çoğaltmak için altı ipucumu inceleyeceğim:

 1. Yarışmayı inceleyin
 2. Kullanıcılara geri dönmeleri için bir niçin verin (kısaca kıymet sağlayın)
 3. Bilhassa Facebook için içerik oluşturma
 4. Sesi isteğe bağlı yap
 5. Ev video estetiği ile denemeler yapın
 6. Daima esnek olun

PS Altıncı uçtan sonrasında zıplamayın; Her insanın öğrenebileceği bazı örneklerim var!

Facebook video görüntüleme kampanyaları

Facebook videolarınızın arkasına birazcık para koymayı düşünüyorsanız – ki bu kayıt için gönülden tavsiye ediyorum – bu tazeleme sizin için. Organik videoyla kesinlikle ilgilenenler için, bir sonraki bölümdeki ipuçları hala geçerlidir!

Facebook, reklamverenlerine 11 değişik kampanya türü sunuyor; video görüntüleme sayısı bunlardan biri. Bir video görüntüleme kampanyası yürütmeyi seçtiğinizde, Facebook’un algoritmalarına rahat (sadece mühim) bir ileti gönderirsiniz: İnsanların içeriğimi izlemesini sağlamak benim önceliğimdir. Bu yüzden, platform videolarınızı etkileşime girme olasılığı en yüksek olan kullananların önüne getirmek için reklamlarınızın dağıtımını optimize eder.

Kitle hedefleme ve yerleşim hedefleme mühim mevzular olsa da , bu tarz şeyleri bu yayında tartışmayacağım. Bizim hedefimiz için hakikaten odaklanmak istediğim şey bütçeleme (kampanya oluşturma sürecinin reklam kümesi düzeyinde ele alınır). Bütçenizi oluştururken, karar vermeniz ihtiyaç duyulan ilk şey, neyi optimize etmek istediğinizdir. Bir Facebook video görüntüleme kampanyası durumunda, iki seçeneğiniz vardır:

 • ThruPlay (varsayılan ayar): Videonuz 15 saniyeden kısaysa, Facebook videoyu her şeyi izlemesi olası kullanıcılara gönderir . 15 saniyeden uzunsa, Facebook bunu minimum 15 saniye izlemesi olası kullanıcılara iletir.
 • 2 Saniyelik Devamlı Video Görüntüleme: Facebook, videonuzu minimum iki saniye süresince izlemesi olası kullanıcılara iletir.

İki nedenden dolayı bu karar hakkında dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Birincisi, Facebook’un video reklamlarınızı yayınlama yaklaşımını belirleyecektir (ör. Kullanıcı türleri, günün saatleri, platformlar arası dağıtım, vb.). Buna ek olarak, ne için ödeme yapmak istediğinize karar verdiğinizde seçenek kümenizi belirleyecektir. ThruPlay için optimize ederseniz, ödeme seçenekleriniz şunlardır:

 • Izlenme (varsayılan ayar): Video reklamınız bir kullanıcıya her yayınlandığında ödeme yapar.
 • ThruPlay: Video reklamınız tamamlanınca her oynatıldığında (15 saniyeden kısa) yada 15 saniyeden uzun oynatıldığında ödeme yapın.

2 saniyelik Devamlı Video Görüntülemeleri’ni seçerseniz, ödeme seçenekleriniz şunlardır:

 • Izlenme (varsayılan ayar): Video reklamınız bir kullanıcıya her yayınlandığında ödeme yapar.
 • 2 Saniyelik Devamlı Video Görüntüleme: Video reklamınız minimum iki devamlı saniye oynatıldığında ödeme yapın.

Her yayınlanma yada optimizasyon etkinliği için ödeme yapmış olup yapmamanız daha geniş hedeflerinize bağlıdır. Gösterimlerin daha ucuz bulunduğunu ihmal etmeyin (çoğu zaman) daha azca değerlidir.

Bu yıl daha çok Facebook video görüntüleme almanın 6 yolu

Kampanya ayarlarınız tamamlandı mı? Görkemli. Bu yıl daha çok Facebook video görüntüleme elde etmek için kullanabileceğiniz altı taktik tartışalım.

1. Yarışmayı inceleyin

Mart 2019: Facebook günbatımının Google’ın Kalite ilgi puanı-aslında tekrar kafa karıştırıcı versiyonu olarak malum opak metrik Skor-üç yeni değiştirmeler, içlerinden birinin lehine kalitesi sıralaması . Adından çıkacağınız benzer biçimde, kalite sıralaması, reklamınızın standardını, aynı kitle için rekabet eden diğerlerine kıyasla ölçer.

Tekrarlıyorum: aynı kitle için yarışan diğerlerine kıyasla.

Yüksek kaliteli bir sıralama kazanırsanız, iki şekilde ödüllendirilirsiniz: (1) reklamınız rakiplerinizin reklamlarından daha sık ve daha uygun bir halde yayınlanır ve (2) yayınlanma ve optimizasyon etkinlikleri için indirimli fiyatlar alırsınız. Bir video görüntüleme kampanyası açısından, yüksek kaliteli bir sıralama kazanmakdaha düşük fiyatlarla daha çok video görüntüleme anlamına gelir.

Rakiplerinizin kim bulunduğunu biliyorsunuz ki. Birazcık araştırma yap. Video reklamlarıyla ne yaptıklarını öğrenin. Sonrasında, daha iyi yap. İntihal etmediğinizden güvenli olun.

2. Kullanıcılara geri dönmeleri için bir niçin verin (kısaca kıymet sağlayın)

Mayıs 2019: Facebook, video sıralama algoritmasında, biri sadakat olan üç temel faktörün tesirini açıkça artıran bir güncelleme duyurdu. Kelimelerini kullanmak için:

“Niyet ve yeniden görüntüleme , Haber Akışı’ndaki videolara video eklerken göz önünde bulundurduğumuz mühim faktörlerdir. İleride, insanların aramış olduğu ve haftalar sonrasında geri döndüğü videolara sıralamada daha çok ağırlık ekleyeceğiz. ”

İçeriğinizi tertipli olarak izleyen kullanıcılar, içeriğinizi tertipli olarak arayan kullanıcılar, içeriğinizi tertipli olarak beğenmek ve paylaşmak için elinden geleni yapar; bunlar, görüntüleyenlerinizin ne kadar sadık bulunduğunu belirlemek için Facebook’un aramış olduğu şeylerdir. Matematik rahat: Görüntüleyenleriniz ne kadar sadık olursa organik video içeriğiniz o denli yüksek olur; organik video içeriğiniz ne kadar yüksekse, o denli oldukca video görüntüleme elde edersiniz.

Kullananların sadakatini kazanmak video pazarlama başarınız için zorunludur . Her neyse ki, sadakat kazanmanın anahtarı bir tek iki kelimeye ayrılabilir: kıymet sağlamak. Facebook kullanıcıları videolarınızdan pozitif yönde bir şey kazandıktan uzaklaşırsa, geri dönme olasılığı katlanarak artar. Buna bakılırsa, kendinize bir sual sormanız gerekir: İzleyicilerime iyi mi kıymetli bir şey verebilirim? Bir otomobil dükkanı pazarlıyorsanız, temel bakım ipuçları şeklinde kıymet sağlayabilirsiniz. Bir kolej yada üniversite pazarlıyorsanız, mezun referansları şeklinde kıymet sağlayabilirsiniz. Bir fırını pazarlıyorsanız, rahat tanım videoları şeklinde kıymet sağlayabilirsiniz.

İşletmenizin genel olarak sağlamış olduğu kıymeti düşünün. Arkasından videoya çevirin.

3. Bilhassa Facebook için içerik oluşturun

Video sıralama algoritması faktörleriyle ilgili aynı blog yazısında Facebook, özgünlüğün önemini de altını çizdi. Bizim mekan Artık toplumsal platform, orijinal olmayan yada tekrardan kullanıma sunulan içeriğin “dağıtımını sınırlamaya” kararlıdır. Video pazarlama stratejinizin tam kapsamı (1) YouTube videoları üretmek ve (2) bu tarz şeyleri Facebook videoları olarak geri dönüştürmekse, aradığınız neticeleri görmeyeceksiniz.

Başka bir deyişle: Facebook video görüntülemelerini hakikaten rafa yüklemek istiyorsanız, bilhassa Facebook için yapılmış yeni içerikler oluşturmanız gerekir . Fazladan çaba gerektiren bir yaklaşım, sadece kuşku yok ki buna kıymet.

Bilhassa Facebook için yeni içerik oluşturmak yalnızca video sıralama algoritmasını uygulamakla ilgili değildir; hem de kitle talebine bakılırsa mümkün olan en iyi videoları sunmakla da ilgilidir. Bir akıllı telefona haiz her insanın güneş altındaki her platformda etken benzer biçimde görünebileceğini biliyorum, sadece durum bu şekilde değil. YouTube videolarınızı izleyen bazı kişiler, Facebook’ta içeriğinizi tüketmekle tamamen ilgisizdir (yada tam tersi).

Başka bir deyişle, Facebook’ta ulaştığınız kitle benzersizdir . Onlar için üretmek video içinde ne olduğu icap ettiğini, sonrasında, aşağıda da benzersiz olması. Aksi takdirde, etkileşimi çoğaltmak ve video görüntülemelerinizi çoğaltmak için sonsuz fırsatları kaçırırsınız .

Benim önerim? Kolay bir anket. Facebook takipçilerinizden platformda görmek istedikleri video içeriğini açıklamalarını isteyin. Sonrasında, bunu yapmak için elinden geleni yap!

4.Sesi isteğe bağlı yapın

Facebook videolarının %85’i ses olmadan izleniyor. Kısmen, bunun sebebi Facebook’un videoları varsayılan olarak kapatmasıdır. Bununla beraber, daha etkili olan, kullananların seslerin yıkıcı olacağı ortamlarda – bir konuşma salonunun arkası, bir göz doktorunun bekleme odası vb.

Mümkün olan en geniş kesime ulaşmak için – Facebook video görüntülemelerinizi devamlı olarak en üst düzeye çıkarmak için – içeriğinizin ses olmadan anlaşılabilir olması oldukca önemlidir . İster vasıta bakımıyla ilgili temel ipuçları sağlayın ister bir ürün gösterin, görüntüleyenlerin yazışma oluşturmak istediğiniz mesajı anlamakta mesele yaşamaması gerekir. Bekleme odasındaki bir şahıs videonuzun ilk birkaç saniyesini izler ve bunun ses olmadan anlaşılmaz bulunduğunu fark ederse, kaydırmaya devam ederler.

Kendinize meydan okumak istiyorsanız, görsel görüntülerden başka hiçbir şeyle kolayca anlaşılamayan hikayeler anlatmaya çalışabilirsiniz. Daha güvenli (ve muhtemelen daha akıllı) bir rota seyretmek istiyorsanız, altyazılar yeni en iyi arkadaşınızdır.

5. Ev video estetiği ile denemeler yapın

Potansiyel görüntüleyenleri kaybetmenin tek yolu sessiz anlaşılmaz videolar üretmek değildir. Bazılarınızın zor yoldan öğrenmiş olabileceği benzer biçimde, birçok Facebook kullanıcısı da içeriğe şüpheyle yaklaşıyor… tanıtım. Giderek artan sayıda insanoğlunun toplumsal medyada alışveriş yapmaktan hoşlandığına kuşku olmasa da, Chat Feysbuk’un ilk olarak kullananların dostlarıyla bağlantı kurması ve içerik tüketmesi için bir yer bulunduğunu daima aklınızda bulundurmalısınız .

Anlatmaya çalıştığım şey, başlık körlüğünün geleneksel görüntülü reklamlarla sınırı olan olmadığıdır. Facebook kullanıcılarının bir blog yayını yerine bir Haber Kaynağında gezinmeleri, promosyon içeriğini tanımlama ve direkt onu geçme mevzusunda daha azca yetenekli oldukları anlamına gelmez.

Bazı durumlarda, Facebook video görüntülemelerinizi artırmanın en etkili yolunun bir ev videosu estetiği ile tecrübe etmek, kısaca oldukca azca bütçeye gereksinim duyan videolar oluşturmak bulunduğunu düşünüyorum. Niçin? Bu sebeple basit insanoğlu o kim değil hiçbir bütçesine oldukca azca gerektiren amaçlar-olan devamlı gösterim videoları pazarlama için Facebook kullanarak. Haber Kaynağınızda ilerlerken, elde göç eder bir akıllı telefonla kaydedilmiş benzer biçimde görünen bir video hakkında hiçbir şey göze çarpmaz. Her ne kadar mantıksız görünse de, göze çarpmayan videolar oluşturmak çoğu zaman en etkili stratejidir.

Facebook platformuna özgü gelen içerik yapmaya çalışın; (birazcık) rahat olmaya çalışın. Bunu yapabiliyorsanız, aşırı tanıtım olarak algılanma şansınız mühim seviyede düşecektir.

6. Daima esnek olun

Bugün işe yarayan şey yarın işe yaramayabilir. Daha spesifik olarak, bugün Facebook video görüntülemelerini kazanan şey, yarın Facebook video görüntülemelerini toplamak zorunda değildir. Bu yüzden, başarınızın ömrü büyük seviyede ayarlama kabiliyetinize bağlıdır . Ne olursa olsun, içeriğinizin performansını değerlendirmeye ve yeni bir yöne dönmeye istekli olmalısınız.

Creator Studio’ya girin — Facebook’un tüm video içeriğinizi tek bir yerden yüklemenizi ve değerlendirmenizi elde eden parasız, kullanımı kolay platformu. Bir Facebook sayfasına yönetici erişiminiz olduğu sürece, İçerik Stüdyosu keşfedilecek sizindir.

Araştırırken soldaki menünün Analizler etiketli bir sekme içerdiğini görmüş olacaksınız . Bu sekmeyi tıkladığınızda bir açılır menü açılır ve buradan Performans’a gidebilirsiniz . Performans sayfası, her türlü yararlı veriyi bulacağınız yerdir: toplam görüntülenen dakika, bir dakikalık video görüntüleme, üç saniyelik video görüntüleme, etkileşim, net takipçi vb. Sayfayı birazcık aşağı kaydırdığınızda, En İyi Videolar başlıklı ayrı yayınlarınızın bir listesini görmüş olacaksınız . Tahmin edebileceğiniz benzer biçimde, sıralama içerik kitaplığınızı en iyi performanstan en fena performansa kadar düzenler. Tek bir gönderiyi tıkladığınızda gelişmiş bir çözümleme penceresi açılır – averaj izlenme süresinden kitleyi elde tutmaya kadar her şeyi değerlendirebileceğiniz bir yer.

Tüm bu tarz şeyleri paylaşmak için paylaşıyorum: Creator Studio’yu avantajınıza kullanın. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenmek için en iyi ve en fena gönderilerinizi araştırın. Sohbet Esnekliğiniz süre içinde geliştirilmiş performansla ödüllendirilecektir; öteki şeylerin yanı sıra, daha çok video görüntüleme anlamına gelir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir