İngilizce konuşurken sık sık gergin misiniz?

İngilizceyi nasıl güvenle konuşacağınızı merak ediyor musunuz?

Bugün size İngilizce konuşurken kendinize olan güveninizi artırmak için en iyi ipuçlarını anlatacağım.

İngilizce Konuşma Konusundaki Güveninizi Artırmak Neden Önemlidir?

Pratik ipuçlarını paylaşmadan önce, İngilizcenize olan güveninizi artırmanın üç nedeni aşağıda verilmiştir.

Birincisi, eğer emin değilseniz, İngilizcenizin kötü olduğunu düşünüyorsanız, o zaman kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet haline gelebilir – bu, İngilizcenizin kötü olduğu fikrinin gerçeğe dönüşeceği anlamına gelir . Ancak daha olumlu ve kendinden emin bir tavır alırsanız, İngilizceniz aslında daha hızlı hale gelecektir.

İkinci neden, İngilizce’yi güvenle konuşabildiğinizde, İngilizceniz henüz mükemmel olmasa bile aslında daha akıcı görünüyorsunuz ! Kendine güvenmek, hataları daha az fark edilir hale getirir ve diğer insanlar size daha fazla güvenir ve sizinle daha fazla konuşmaktan zevk alır.

Ve güveninizi arttırmanın üçüncü nedeni, kendinden emin olmanın iyi hissetmesidir! Emin olduğunuzda, İngilizcenizi korkusuz ve gergin olmadan kullanabilirsiniz. İngilizce konuşma konusunda güçlü ve rahat hissedersiniz – ve yine bu sadece ileri düzey öğrenciler için değil – herhangi bir İngilizce seviyesinde güveninizi artırabilirsiniz.

Pekala, nasıl yapabilirsin? İngilizce konuşurken nasıl daha emin olabilirsiniz?

Bunlar en önemli şeyler: üçü zihinsel egzersizler, zihninize inanmanız gereken şeyler ve üçü fiziksel egzersizler, bedeninizle yaptığınız şeyler.

Zihinsel yönlerle başlayalım.

# 1 – OLUMLUYA ODAKLANIN, OLUMSUZ DEĞİL

İlk şey tutumunuzu geliştirmektir. “İngilizcem çok kötü” ya da “Çok fazla hata yaptığımı biliyorum” ya da “İngilizcede asla iyi olmayacağım” gibi şeyleri DÜŞÜNMEYİN ya da demeyin. Bu olumsuz inançlar sizi daha az güvende tutacaktır.

Bunun yerine, “Zaten biraz İngilizce biliyorum ve her gün daha fazla öğreniyorum ve gelişiyorum!” Gibi olumlu düşünceler düşünün ya da “Dün 5 yeni kelime öğrendim” veya “Bugün üç dedim cümleleri harika telaffuzlarla! ”Olumlu şeylere odaklandığınızda, güveniniz artacaktır.

# 2 – ÇOĞU HATANIN O KADAR CİDDİ OLMADIĞINI ANLAYIN

İkinci ipucu, çoğu hatanın çok önemli olmadığını anlamaktır. Her zaman hatalar için endişeleniyorsanız, İngilizceniz için gergin hissedeceksiniz.

Ancak gerçek şu ki, konuştuğumuzda, çoğu insan yanlış edat kullandığınızı veya telaffuzunuzun biraz kapalı olduğunu fark etmeyecektir. Bu yüzden rahatlayın ve mükemmel olmak için kendinize çok fazla baskı uygulamayın. Evet, hatalarınızı zaman içinde düzeltmek istiyorsunuz, ancak çoğu hata tahmin ettiğiniz kadar korkunç değil.

# 3 – KENDİNİZİ HAYRAN OLDUĞUNUZ BİR İNGİLİZCE KONUŞMACI OLARAK HAYAL EDİN

Üçüncü ipucu biraz farklı ve yaratıcı bir şey ve bu da hayran olduğunuz kendine güvenen bir İngilizce konuşmacıyı düşünmek – belki de bir ünlü ya da bir TV haber sunucusu ya da belki İngilizce öğretmeniniz. BÜYÜK İngilizce bilen birini düşünün ve sonra o kişi olduğunuzu hayal edin veya rol yapın.

Diyelim ki kişi Barack Obama. Bir dahaki sefere İngilizce konuşacağınız ve gergin olduğunuzda, Barack Obama olduğunuzu varsayalım. Yere bakar ve sessizce konuşur mu? Hayır! Gözündeki diğer kişiye bakıp sakince ve güvenle konuşurdu. Bazen kendinizi hayran olduğunuz biri, kendine güvenen bir İngilizce konuşan biri olarak hayal etmek, konuşma sırasında bu şekilde davranmanıza yardımcı olabilir.

Bunlar zihniyetinizle ilgili üç ipucumuzdu – olumsuz düşüncelere değil, olumlu düşüncelere odaklanın; çoğu hatanın çok ciddi olmadığını anlayın; ve kendinden emin bir İngilizce konuşmacı olduğunu hayal et.

# 4 – DİK DURUN, GÖZ TEMASI KURUN, GÜLÜMSEYİN VE NEFES ALIN!

Şimdi güveninizi artırmak için üç pratik, fiziksel ipucu.

Biri İngilizce konuşurken vücudunuzla ne yaptığınızı içerir ve bu düz durmak veya dik oturmak, göz teması kurmak, gülümsemek ve nefes almayı hatırlamaktır. “Beden diliniz” – yani bedeninizin konumu ve bedeninizle ne yaptığınız – güveniniz üzerinde bir etkisi vardır.

Bu nedenle, iyi bir duruşa sahip olarak ve göz teması yaparak vücudunuzla güvenle hareket ettiğinizde ve yüzünüzü gülümseyerek ve nefes alarak gevşettiğinizde, bu konuşma İngilizcenizi daha güvenli ve rahat hale getirir.

# 5 – MÜMKÜN OLDUĞUNCA ÇOK PRATİK YAPIN

Bir sonraki ipucu pratik yapmak, pratik yapmak, pratik yapmak. Ne kadar çok şey yaparsanız, o kadar iyi olursunuz, aynı zamanda kendinize daha fazla güvenirsiniz.

Ses ve video derslerini ilk kaydetmeye başladığımda gerçekten gergindim! Bunu sesimden duyabiliyordun – gergin ve güvensizdim. Ama şimdi çok çalıştım ve yüzlerce ders kaydettim, artık gergin hissetmiyorum. Kendime güveniyorum.

Bu yüzden mümkün olduğunca fazla konuşma pratiği almak önemlidir. Eğer İngilizce dersinde haftada bir kez sadece birkaç dakika İngilizce konuşuyorsanız, o zaman güveninizi arttırmak uzun zaman alacaktır! Konuşmanızı uygulamak için başka fırsatlar arayın…

# 6 – GÜVEN OLUŞTURMAK İÇİN DÜŞÜK BASINÇLI DURUMLARDA PRATİK YAPIN

… Ve bu da son ipucuna götürüyor, bu da İngilizcenizi yüksek basınçlı durumlarda kullanmadan önce düşük basınçlı durumlarda pratik yapmak.

Bununla ne demek istiyorum?

Yüksek baskı durumlarına örnek olarak bir iş görüşmesi sırasında İngilizce konuşmak ya da bir çok insana İngilizce bir sunum yapmak ya da diğer kişiyi göremediğinizde telefonda konuşmak, bu yüzden bir konuşma yapmak daha zordur.

Bu zor durumlarda güvenle konuşmak istiyorsanız, önce düşük basınçlı durumlarda İngilizce konuşarak güven duymanız gerekir. İşte düşük basınçlı durumlara birkaç örnek.

1) Yüksek sesle İngilizce okuma alıştırması yapmak. Bunu kendiniz yapabilirsiniz ve bu, telaffuzunuzu eğitmenize ve İngilizce konuşmaya (gerçek bir konuşma baskısı olmadan) basitçe “alışmaya” yardımcı olur.

2) Kendi kendinize konuşmayı da kendiniz yapabilirsiniz.  Tartışma sorularının listesine bakabilir, birinin size soruyu sorduğunu hayal edebilir ve konuşarak yanıtlayabilirsiniz. Bu, gerçek bir konuşma baskısı olmadan fikirlerinizi İngilizce olarak ifade etme yeteneğini geliştirmenize yardımcı olur. Kimse seni dinlemiyor, böylece gergin olmadan pratik yapabilirsin!

3) Rahat bir durumda başka biriyle konuşma alıştırması yapın. Örneğin, bir arkadaşınızla veya bir dil değişimi web sitesi aracılığıyla pratik yapın. Bu, gerçek bir konuşmada kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olacaktır, ancak bu rahat ve sıradan bir konuşmadır – bir hata yaparsanız kötü bir şey olmaz.

Şimdi güven oluşturmak için son üç ipucumuzu gözden geçirelim: kendinden emin bir vücut dili kullanın, nefes alın, gülümseyin ve göz teması kurun; mümkün olduğunca pratik yapın; ve kendinizle konuşmak veya bir arkadaşınızla rahatça konuşmak gibi düşük basınçlı durumlarda pratik yapmak.

Bunları yaparsanız, güveniniz artacaktır! Kendine güvenen İngilizce konuşmayı öğrenebileceğinize inanıyorum, çünkü öğrencilerimin çoğunun derslerimi alarak ve bu ipuçlarını uygulayarak daha kendinden emin olduklarını gördüm.

Bugünlük bu kadar, ama benden daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, İngilizce kurslarımdan birine katılın. Kelime, kelime öbekleri, dilbilgisi, telaffuz, deyimler ve çok daha fazlasını öğrenmenize yardımcı olacak açık ve pratik dersleri var. Bizimmekan ailesi olarak ALLAH zihin açıklığı versin diyoruz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir