Merhaba öğrenciler! İngilizce’deki bazı gayri resmi ve deyimsel ifadeler anlamlı görünmüyor. Bugünün dersinde, öğrencilerimin bana sordurulmuş olduğu dört ifadeyi açıklayacağım.

Bu cümleleri tam anlamıyla çeviri etmeye yada anlamaya çabalamayın – bu dil öğrenenler içinde yaygın bir hatadır. Eğer kelimeyi kelimesi kelimesine anlamaya çalışırsanız, mantıklı olmaz. Bunun yerine, her bir cümleyi belirli bir anlamla tüm bir birim olarak anlamanız gerekir.

İngilizcenizi garip ifadelerle zenginleştirmek ve onları bağlam içinde öğrenmek istiyorsanız, Günlük İngilizce Konuşma Kursu Düzey 2’ye kaydolun Bu kurs, bu şeklinde ifadelerle dolu daha gelişmiş konuşmaları temel alır. Sen edebilirsiniz parasız bir örnek için buraya tıklayın.

# 1 – HAPŞIRMAK BİR ŞEY DEĞİL

Bu cümle, bunun göz ardı edilmemesi yada bizimmekan reddedilmemesi ihtiyaç duyulan bir şey olduğu anlamına gelir. Minik yada minik olabilir, sadece gene de önemlidir.

Mesela, arkadaşınızın uzun süredir maddi sıkıntıları bulunduğunu ve çoğu zaman tasarrufta fazladan parası olmadığını varsayalım. Fakat sonrasında birkaç ay süresince iyi finansal alışkanlıklar uygular ve bir tutum hesabında 500 $ tutum etmeyi başarır. “Bir ton para değil, fakat hapşırmak bir şey değil” diyebilirdi – bu mühim olduğu anlamına geliyor, milyonerlere kıyasla minik bir sayı olmasına karşın hala iyi bir şey.

Başka bir örnek, eskiden jimnastik meydana getiren biriyle tanışmanızdır. Seviyesini soruyorsun ve “Asla Olimpiyatlara katılmadım fakat eyalet şampiyonasında birincilik kazandım” diyor. “ Bu hapşırmayacak bir şey değil! ”- göz ardı edilmemek için mühim bir başarı bulunduğunu kabul etmek.

# 2 – ÖDEMEK CEHENNEM OLACAK

Bu ifade, son aşama kuvvetli negatif sonuçların olacağı anlamına gelir – bilhassa bir başkası oldukca kızacaksa.

Mesela, kardeşinizin bisikletini hakikaten sevdiğini ve muhteşem durumda tuttuğunu varsayalım. Bisikleti sormadan ödünç alır ve bizimmekan ona zarar verirseniz, ödemek için cehennem olacaktır – şu demek oluyor ki kardeşiniz size öfkeli olacak ve kim bilir size bağırmayacak yada hiddet dolu kelimeler söyleyecektir.

Ya da dakikliğe (zamanında) büyük ehemmiyet veren oldukca talepkar bir patronunuz var ise ve bir toplantıya 15 dakika geç kaldıysanız, o  vakit ödeme yapmak için cehennem olacaktır. Patronun seni azarlayacak ve kim bilir seni cezalandıracak.

# 3 – HER BİRİNE KENDİ

Bu, “her insanın kendi tercihleri ​​vardır” anlamına gelir ve çoğu zaman kişinin tercihini paylaşmadığımızda yada değişik bir seçim yapardığımızda kullanırız.

Mesela, babanız karıştırılmış yumurtalarına ketçap koymayı seviyorsa (ve bu belirli yiyecek kombinasyonundan hoşlanmıyorsanız), her kişinin değişik tercihleri ​​bulunduğunu kabul etmek için “ her birine kendi ” kabul edebilirsiniz ve hepimizin tadını çıkarmayacağız. aynı şeyler.

Eğer “yorum verebilecek, kuzenin yerine bir hastanenin evde doğurdu ise de. (Hanımefendiler hakkında bilhassa ex konuşurken“her onu kendi”diyebiliriz sohbet odaları ve kesinlikle hastaneleri tercih her onu kendi ” değişik bayanlar var demek değişik tercihler).

Günümüzde cinsiyetten bağımsız olarak genel olarak insanoğlu için “ her birine kendi ” demek de yaygındır .

# 4 – ÇOK UZAK

Eğer bir şey başka bir şeyden “oldukca ağlamak” ise, bu ÇOK değişik olduğu anlamına gelir.

Minik bir daireden büyük bir eve taşındığınızı düşünün. “Yeni evim eski dairemden oldukca ağlıyor !” Kabul edebilirsiniz . Mesafeden söz etmiyor, bu yüzden “uzak” kelimesi ile karıştırmayın. Bu oldukca değişik bir durum olduğu anlamına geliyor.

Bir başka örnek: diyelim ki bir yönetmen mükemmel bir film yapıyor. Sonrasında, bir sonraki filmi oldukca iyi değil – oyunculuk, öykü ve filme hepsi korkulu. İkinci filmin kalitesi söyleyebiliriz bambaşka ilk filmden son aşama değişik anlam ilk.

Bu ifadelerin her birinin kelimelerden iyi mi anlaşılmasının zor bulunduğunu, sadece kullanılacak bir durum örneğine haiz olduğunuzda öğrenmesi chat daha kolay bulunduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden, bir tek ifade ve tarif listelerini ezberlemeye çalışmakla değil, cümleleri bağlamda öğrenmenizi şiddetle tavsiye ediyorum ve Günlük İngilizce Konuşma Kursu Düzey 2 bunu yapmanıza destek olabilir. Devam edin ve parasız örnek dersi deneyin, eğer isterseniz, kursa kaydolabilirsiniz.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir