Ofise gidip sohbet patronunuzun oldukça meşgul bulunduğunu görüyorsunuz. “Toplantıdan sonrasında onlarla konuşmak için bekleyeceğim” diye düşünüyorsun.  Üstünleriniz cep telefonlarında konuşmaya koşar ve aslına bakarsanız öğle vaktidir. “Peki, bir ihtimal sonrasında.” Patronunuz o öğleden sonrasında ofise dönmedi.

“Tamam, gelecek hafta onlara söyleyeceğim…” Muhtemelen benzer bir durumdan geçtiniz. Bir (İngilizce maaş artışı için sormak isterim zam ABD’de ve zam İngiltere’de) sadece hemen hemen, yer yada kelimeleri doğru süre bulamadı. Daha da kötüsü, bizimmekan bunu patronunuza söylemekten bile paniğe tutulmuş hissedersiniz. Mevcut kriz, iş kıtlığı ve rekabet ile, bu değişkenler maaş zammı istemek için doğru süre olup olmadığını merak etmenizi sağlar. Patronunuz iyi bir ruh halinde değilse, durum daha karmaşık hale gelir. Öte taraftan, artan maaş kazanmak için tüm avantajlara haiz olduğunuzu biliyorsunuz ki. Sıkı çalışıyorsunuz, yaptığınız işte mükemmelleşiyor ve şirketinizin büyümesine destek oluyorsunuz.

Bu yıl maaşınızın artırılması bir tek doğru ve uygun. Sağ? Fakat doğru kelimeleri iyi mi buluyorsun? Ve bu ücret artışını İngilizce olarak istemeniz gerekiyorsa? Birazcık daha zor.  Bu derste, hayalini kurduğunuz ücret artışını istemek için atmanız ihtiyaç duyulan adımları göstereceğiz. Daha da iyisi, kendinizi akıcı bir halde İngilizce olarak ifade edebileceksiniz.

Doğru anı bulun.

Asansörde patronunuza koşuyorsunuz ve gözlerinizle bir şey ima etmeye çalışıyorsunuz. Birkaç jest yaparsınız fakat gözlerini yakalayamazsınız. Sonrasında hava durumu, ülkenin durumu hakkında konuşuyorsunuz ve artan yaşam maliyetinden bahsediyorsunuz. Onlar ipucu özledim ve samimi bir gülümseme ile veda şeklinde görünüyor.  Kim bilir bu mevzuyu tartışmak için doğru yer yada süre değildi. Patronunuzun da falcı olmasını bekleyemezsiniz. Üstünlüğünüzün sohbet odaları aceleyle yada kesinti olmadan sizi sakin bir halde dinleyebileceğini bildiğiniz gün içinde fırsatlı bir an aramak daha iyidir. Dikkatlerini şu şekilde alabilirsiniz: Affedersiniz. Bay Grant, bir dakikan var mı? Iyi sabahlar, Hanımefendi Holmes. Seninle bir şey tartışabilir miyim? Üstünüz fazlaca meşgul bir kişiyse, her ikiniz de özgür olduğunuz bir toplantı için bir toplantı planlayın. Perşembe günü saat 3’te bir şey var mı? Yarın öğleden sonrasında benimle buluşmak sana iyi mi uygun olurdu?

Direkt olun Muhteşem.

Patronunuzla buluşma almayı başardınız. Kolay kısım buydu. Şimdi doğru tonu söylemek ve kullanmak için doğru kelimeleri düşünmelisiniz. Ücret artışı şansınızı tehlikeye atmak istemezsiniz.  Söyleme:  Ücret artışı isterim ve şimdi isterim! Bunu elde etmemeniz için iyi bir talih var. Başka bir deyişle, sohbete direkt fakat saygıyla yaklaşmanız gerekir. İngilizce konuşanlar için, kalıcı fiilin istekleri resmi ve saygılı bir halde yapmak için en iyi seçenek olacağını ihmal etmeyin . Mesela: Merhaba Diane. Maaşım hakkında konuşabileceğimizi umuyordum. Maaşımı yeniden gözden geçirmek isterim. Ücret artışı talep etmek isterim. Gördüğünüz şeklinde, duruma, yere yada öteki kişiye aşina olduğunuz dereceye bakılırsa kullanmanız ihtiyaç duyulan resmi ve gayri resmi İngilizce ifadeler vardır.

Talebinizi gerekçelendirin

Gün vardığında, daha çok parfüm yada devasa bir gülümseme giymek kafi olmayacak. Patronunuz kesinlikle bir ücret artışını niçin hak ettiğinizi düşündüğünüzü açıklamanızı isteyecektir. Talebinizi desteklemek için chat elinizden gelen tüm verileri sağlayın: belgeler, grafikler, şekiller vb. Ustalaşmış başarılarınızı göstermek için bir rapor yada PowerPoint sunumu hazırlayabilirsiniz. Düşünce, çalışmanızın firmanın gelişmesine destek bulunduğunu ve niteliklerinizin ve becerilerinizin şirket için bir katma kıymet sağladığını göstermektir.

Mesela: Burada bir senedir çalışıyorum ve o zamanlar birkaç yeni mesuliyet aldım. Satın alan hizmetleri departmanından görevli olduğum için yakınma oranı% 38 oranında düştü. Kendimi yeni internasyonal genişleme projesine attım ve bu proje yardımıyla şirket bugüne kadarki en iyi ciro rakamlarını elde etti.

Kati ol

Şimdi görüşme alanına ulaştık. Anlaşmaya varılmadan ilkin birazcık “harp çekişmesi” olması normaldir.  Patronunuz firmanın kemerini birazcık sıkması icap ettiğini söyleyecektir. Kabiliyetinizi ve çabanızı tanıma zamanının geldiğini söyleyeceksiniz. Mühim olan, maaş beklentileriniz hakkında net olmanızdır, bundan dolayı size bir ücret artışı teklif edilebilir, sadece bu kafi olmayabilir. % 10’luk bir artış demek istedim. Bence% 10’luk bir artış yaptığım işlere bakılırsa adil olacak. İş piyasasına dayanarak, görevim ve sorumluluğu olan bir şahıs yılda minimum 12.000 TL kazanmalıdır ve mevcut maaşım bu oranı karşılamıyor.   Mükemmel! Şimdi tek yapmanız ihtiyaç duyulan sabırlı olmak ve parmaklarınızı çaprazlamak. İngilizce bilmenin ustalaşmış dünyada sizin için birçok kapı açacağını ihmal etmeyin, bunlardan biri işiniz için daha çok para kazanma olasılığıdır.  Gerçek bir anadili şeklinde İngilizce yazışma oluşturmayı öğrenmek için blogumuzu ziyaret etmeye devam edin yada tüm derslerimize daha kolay erişmek için uygulamamızı indirin. 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir